Termíny závodů pro rok 2022: Termínovka ¦ Přihlášky na závody

20.8. Běh krajem J. J. Ryby dětské závody Propozice Přihlášky (35)
28.8. Karlštejnská 9 dětské závody Propozice Přihlášky (33)
logo BBP

Brdský běžecký pohár - výsledky

Reportáž z Brdonoše

V sobotu 30.července se v Podlesí u Příbrami konal již 14.ročník terénního triatlonu Brdonoš. Počasí bylo spíše aprílové neboť se během dne několikrát vystřídalo sluníčko a lehký déšť. Závodní den odstartovali chlapci a dívky od čtyř do dvanácti let, kteří závodili v duatlonu. Všichni si závodění užili a dostali v cíli medaili a dárky. Ve 13 hodin odstartoval hlavní závod pro muže, ženy a štafety.

Přihlášen byl vítěz Brdonoše z roku 2015 Lukáš Nový, který tak byl považován za největšího favorita závodu, nebo dobře známý FIlip Souček, který v minulém ročníku ovlivněném koronavirem obsadil 2.místo. Ve startovní listině byl také Daniel Marek z TAP Plzeň, jenž skončil loni třetí.

Plavání patří v tomto závodě k nejkratší disciplíně a s tratí měřící jen něco okolo 200 metrů si suverénním způsobem poradil Lukáš Nový, který si i na takto krátké vzdálenosti dokázal vytvořit celkem zajímavý, třicetivteřinový náskok na Daniela Marka a Vojtěcha Šprongla.

Vzhledem k tomu, že terén byl podmáčený, rozhodli se pořadatelé na poslední chvíli zkrátit trať cyklistiky na čtyři kola pro muže a tři pro ženy. Další novinkou byl nový brod místo mostu pod loukou. „Kolo bylo super protože bylo bahno a louže, což je pro mě dobrý. Klidně mohlo být i delší” říká Linda Janovská. Filip Souček dodává: „Brod byl skvělý. Každý takový těžký úsek na trati je pro mě výhoda,baví mě jezdit v náročném terénu. A kdyby zůstalo 5 kol cyklistiky, vůbec bych s tím neměl problém”. Celou cyklistiku vedl Lukáš a za ním Filip, který vteřinu po vteřině stahoval jeho náskok. Nejrychlejším cyklistou dne byl ovšem Erik Ritschl časem 45:05, jenž vjížděl do druhého depa společně s Lukášem Novým. S mírným odstupem poté Filip, což znamenalo velmi napínavou bitvu v závěrečném běhu. Díky rychlému depu se Filip dostal ke zmíněné dvojici a běželi těžkým začátkem kolem rybníka a pak do Nového Podlesí, kde se v kopci závod otáčí o 180 stupňů, a kde se lámal i letošní triatlon. Lukáš na běhu už nestačil a z kopce si Filip vypracoval mírný náskok i na Erika, který udržel až do cíle. „První část běhu do kopce bylo peklo, ale když se běh zlomil z kopce dolu což mi maximálně vyhovuje, tak jsem věděl že soupeře utrhnu,” dodává  Filip Souček, jenž zvítězil v čase 1:02:59. Druhý skončil Erik Ritschl s časem 1:03:31 a ze třetí příčky se radoval Lukáš Nový časem 1:04:10.

V ženách chybělo na startu několik favoritek z minulých let, a tak bylo těžké něco předpovídat. Plavání dokončila jako první Markéta Ficová, následována Kristýnou Štěchovou a Lindou Janovskou. Během cyklistiky se do vedení dostala skvělým kolem Linda, která si s sebou do druhého depa přivezla velmi nadějný téměř dvouminutový náskok a zdálo se, že je rozhodnuto. Markéta Lindu na běhu stahovala, ovšem zásadní okamžik nastal zhruba  500-700 metrů před cílem.  „Mezi domy a garážemi jsem špatně odbočila a vracela se, což mě rozhodilo, a pak už jsem neměla psychické síly na finish,” říká druhá v cíli Linda.  tohle zaváhání totiž stačilo Markétě na to, aby se ve velmi těžké, dlouhé a podmáčené cílové rovince objevila nakonec jako první a Linda už neměla odpověď a o vítězství tak nakonec přišla těsně před cílem. Z vítězství se tedy radovala Markéta Ficová časem 1:02:32, druhá Linda Janovská 1:02:51 a třetí Dita Punčochářová časem 1:04:15.

Velmi početně zastoupené byly jako každý rok populární štafety. Těch se letos zúčastnilo dohromady 37. Byly rozdělené  na mužské, ženské a smíšené. V absolutním pořadí vyhrála mužská štafeta “STS Chvojkovice Brod B”, v ženské štafetě vyhrály “Kachničky” a v mixu stálá štafeta “Barakura”, kde loňský favorit Radek “Sagan” Nehéz kvůli defektu na kole nedokončil závod. Letos si ovšem spravil chuť, a nejrychlejší cyklistikou ve štafetách předával bezpečně na prvním místě, které si udrželi až do cíle. Všichni se již těší na příští rok, kdy opět poměří své síly v plavání, na kole a na běhu kolem Podlesí.